Стипендія-2015: чого чекати студентам? 22 грудня 2014, 19:37


Уже два тижні в студентському середовищі тривають дискусії щодо ініціативи нового уряду про скасування студентських стипендій. Так, Мінфін підготував пропозиції щодо змін до законодавчих актів в рамках підготовки проекту Держбюджету на 2015 рік, згідно яким запропонував з 1 вересня 2015 скасувати стипендії студентам-бюджетникам. Виплати планується зберегти тільки за дітьми-сиротами, дітьми-інвалідами, дітьми з малозабезпечених сімей та за особам, що мають сім'ї з дітьми.


Загалом, Мінфін вніс ще ряд змін, згідно з якими тільки в галузі освіти планує заощадити мінімум 17640000000. грн. Вже через кілька днів після оприлюднення ініціатив уряду, зусиллями студентських профкомів розгорнулася широка кампанія по залученню молоді до участі в анонсованої Федерацією профспілок Всеукраїнської акції протесту. «Всеукраїнська акція протесту профспілок відбудеться в м Києві шляхом пікетування Верховної Ради України у зв'язку з настанням уряду на конституційні права працюючих при формуванні Державного бюджету України на 2015 рік », - йдеться в анонсі ФПУ.


Не дивлячись на те, що акція протесту носить попереджувальний характер, такі дії ФПУ можна розглядати як певний деструктивний чинник. Адже упор на участі студентів в акції робиться не дарма: розрахунок пов'язаний з активністю молоді про порушення їхніх прав і, як наслідок, можливого «розхитування» ситуації в суспільстві. Такі дії нібито мають стати «першим дзвінком» для уряду і змусити нинішню владу припинити наступ на соціальні права громадян.




У той же час і самі чиновники не намагаються хоч якось нейтралізувати протестні настрої серед молоді, зокрема впроваджуючи діалог зі студентством і пояснюючи необхідність економії коштів у наступному році. Ситуація чимось нагадує весняні акції протестів на Донбасі під гаслами «Нас не чує центральна влада». Весь цей спектр чинників дає підстави вважати, що нагнітання ситуації здійснюється штучним чином.


До того ж, самі студенти дають собою маніпулювати. По-перше, після подій Євромайдан, студентське співтовариство так і не змогло об'єднатися в єдину потужну організацію для захисту своїх прав та представлення своїх інтересів у загальнонаціональному масштабі. У разі координації своїх зусиль, студенти отримали б організацію, яка могла б вести діалог з Міносвіти на рівних і пропонувати свої кроки з реформування вищої освіти. По-друге, ФПУ по факту не має права використовувати зусилля студентів, адже студентські профспілки - це ще один уламок радянської системи соціальних пільг і привілеїв. За фактом, профспілки представляють інтереси працюючих громадян, тобто, найманих працівників. Чи належать студенти саме до цієї соціальної групи? Очевидно, що ні: студенти мають право отримати якісну вищу освіту, і для цього їм також потрібно вести діалог з виконавчою владою. Однак студентство - ніяк не може бути ще однією дотаційною прошарком суспільства, яке держава утримує за свій рахунок. Отже, роль студентів в акції 23 грудня - звичайна «масовка» і плідна грунт для можливих провокацій.


Питань до комунікації між студентами та урядом - багато. Формат існування такого явища як «студентські стипендії» також лежить у площині комунікації двох зацікавлених сторін.


А наостанок варто згадати і про роль Федерації профспілок та її керівництва у всій цій історії. Зокрема, жоден з керівників розгалуженої системи профспілкових організацій не змінився з часів режиму Януковича. Можна заперечити автору цих рядків: мовляв, при чому тут влада до незалежних профспілкових організацій, адже це протилежні за своєю суттю і функціями структури? Однак, згадуючи про хід революційних подій, які відбувалися в центрі Києва рік тому, приходимо до висновку: профспілки використовували з метою тиску на мирних протестувальників. Зокрема, в Будинку профспілок, який знаходиться на Майдані Незалежності з 1 грудня 2013 перебував Штаб опору революціонерів. За словами тодішнього коменданта Будинку профспілок Степана Кубіва, з ФПУ було укладено договір про оренду приміщення терміном на місяць і з можливістю пролонгації. Ще тоді керівництво ФПУ не заперечувало такого розвитку подій, проте вже в січні всіма можливими методами, в тому числі і через суд, намагалися виселити протестувальників із приміщення під формальним приводом використання його не за призначенням. Яка історія з Будинком профспілок - знають усі.


З червня 2014 ФПУ очолює Григорій Осовий, кар'єра якого все життя була пов'язана з профспілковою діяльністю. Варто також згадати, що він ще з 2006 року був заступником голови ФПУ. Зараз саме пан Осовий взяв на себе сміливість мобілізувати всі зусилля профспілок на фронті боротьби за соціальні права працюючих громадян. «Ми переконані, що тільки шляхом соціального діалогу, публічної дискусії ми зможемо не допустити псевдореформаторські ініціатив, які загрожують втратою позитивних досягнень у сфері соціального захисту трудящих і призведуть до посилення соціальної напруженості, до сумнівів громадян у справедливості і здатності держави стати дійсно соціальним», - підкреслив пан Осовий під час одного зі своїх виступів.


Експерти ж відзначають, що ФПУ ніколи не була рушійною силою, яка здатна і захистити інтереси працюючого населення, і в той же час стати ефективним комунікатором з владою. «Акція (протесту - авт). Буде якась. Але є великі сумніви в дієздатності та мобілізаційної здатності Федерації профспілок. Профспілки у нас давно перестали бути серйозним чинником політики. Власне, ніколи й не були », - вважає керівник Центру прикладних політичних досліджень« Пента »Володимир Фесенко.


Втім, в уряді вже заявили про те, що стипендії та інші соціальні виплати урізати не будуть. «Не треба повторювати ті речі, які підхопила« братська »до нас преса. Ніякого скасування стипендій не буде. Ніякого підвищення пенсійного віку не буде », - заявив віце-прем'єр, міністр культури В'ячеслав Кириленко. Правда, Кабмін може піти й іншим шляхом - скоротити соціальні виплати окремими законодавчими ініціативами протягом року, щоб не привертати зайвої уваги громадськості до зовсім непопулярним і резонансним за своєю суттю ініціативам.

Історія

У студентів 2013-2014 навчального року зростуть стипендії

Як раніше повідомляв 0564 , З 1 вересня в Україні починає діяти ряд нових законів , правил і інших нововведень , про які необхідно знати кожному жителю нашої країни і регіону зокрема .

Читайте: Варто знати . 1 вересня зустріне українців рядом нових законів і норм.

Зокрема , нагадаємо , у червні було оприлюднено Постанову про скасування індексації стипендій. У результаті його прийняття студенти позбулися своєї індексованої надбавки , що значно знизило розмір виплати стипендій. Звичайно , це викликало скандальну реакцію. Підвищення стипендії з 1 вересня 2013 року в Україні багато хто розцінює як результат реакції на вищевказане Постанова . Міністерство освіти України у свою чергу запевнило у запланована підвищення стипендії після скасування індексації. І це є гострою необхідністю , тому що багато студентів замовляють black картриджі для якісних печаток свої наукових робіт . Висока якість продукції і доступна ціна підходять кожному .

З 1 вересня базова стипендія буде підвищена наступним чином :

- Студенти професійно -технічних навчальних закладів будуть отримувати 275 гривень замість колишніх 200 ;
- Студенти училищ , коледжів , технікумів будуть отримувати вже 550 гривень замість 400 ;
- Студенти інститутів , університетів стануть отримувати 730 гривень (підвищена стипендія становитиме 790 гривень).

Уряд обіцяє , що це підвищення стипендій не останнє . Кабінет Міністрів України в даний час розглядає Законопроект про освіту в черговий редакції . І , згідно з ним , стипендія знову зросте . Її пропонують встановити на рівні прожиткового мінімуму . Тривала доробка Законопроекту все ж ставить під велике питання підвищення стипендії. Хоча депутати не раз заявляли про те , що спірні питання з Законопроекту узгоджені. Прем'єр -міністр України з цього приводу висловив надію на прийняття законопроекту Верховною Радою до кінця поточного року.

Крім приємних перспектив Проекту Закону , студентів чекає розширення підстав для відрахування : плагіат , порушення статуту ВНЗ та ін Система освіти також зазнає змін в освітньо - кваліфікаційних рівнях , які хочуть прирівняти до європейських норм.

Відмінникам -молодшим спеціалістам та бакалаврам вузів І-ІІ рівня акредитації підвищення до стипендії буде збільшено з 50 до 70 гривень , для вузів ІІІ -ІV рівня акредитації - з 85 до 120 гривень.

Кабінет міністрів прийняв постанову " Про внесення змін до Порядку призначення і виплати стипендій" . Про це повідомляє прес -служба КМУ 13 травня.

Документ був раніше узгоджений з представниками студентського самоврядування та ректорами вузів. Його метою є збільшення розмірів академічних стипендій для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються на "відмінно" , а також для студентів , яким призначені іменні та персональні академічні стипендії навчальних закладів.

Згідно з постановою , збільшуються розміри підвищення до стипендій для студентів вузів I- II рівня акредитації , які навчаються за освітньо -кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста або бакалавра: з 50 до 70 гривень. Також буде збільшено підвищення до стипендії для майбутніх бакалаврів , спеціалістів та магістрів вузів III - IV рівня акредитації: з 85 до 120 гривень.

Постанова набирає чинності з 1 січня 2014 року

Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро ТАБАЧНИК запевняє, що у разі ухвалення нового закону про вищу освіту виграють всі студенти, які добре вчаться.

Як передає кореспондент УНІАН, про це Д.ТАБАЧНИК заявив сьогодні на прес-конференції у Вінницькій області, коментуючи вимоги студентів до парламенту не ухвалювати закон про вищу освіту в новій редакції, розроблений міністерством.

«До будь-якого прояву громадянського суспільства ставлення позитивне, неправду я не коментую, тому що закон про вищу освіту передбачає майже дворазове підвищення стипендій, що у разі ухвалення цього закону становитиме прожитковий мінімум і, природно, щокварталу буде зростати зі зростанням прожиткового мінімуму», - сказав міністр освіти.

Він також упевнений, що студенти повинні не мітингувати, а добре вчитися.

«А ті малоталановиті демагоги-політикани, які намагаються на будь-якій події примусити суспільство про себе згадати, мені здається, що на них чекає невдача. Тому що, якщо, попри всі зусилля вдалося зібрати аж 20 чоловік із ранку – це, звичайно, титанічна перемога. Якщо говорити про стипендії, то немає студента, який би не виграв у разі ухвалення нового закону за однієї умови: що він збирається не мітингувати, а добре вчитися, тому що «трієчникам» платити стипендію – це гріх. Це все одно, що обирати людей, які сплачують до бюджету», - сказав Д.ТАБАЧНИК.

Як повідомляв УНІАН, 10 січня вранці близько 50 учасників пікету, які виступають проти ухвалення закону про вищу освіту, увійшли до будівлі за адресою: вул. Грушевського, 18/2, де відбувалося засідання Погоджувальної ради голів фракцій і керівників парламентських комітетів. Вони зажадали не ухвалювати закон про вищу освіту, а також зустрічі з керівником профільного комітету ВР Максимом ЛУЦЬКИМ. М.ЛУЦЬКИЙ вийшов до учасників акції.

Пізніше він заявив, що сьогодні представники студентських організацій заявили, що їх не влаштовує жоден із трьох поданих до ВР законопроектів про вищу освіту. Він запросив лідерів студорганізацій взяти участь в засіданні комітету під час розгляду законопроектів про вищу освіту.







КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 25 липня 2012 р. № 703

Київ

Про внесення змін до постанови

Кабінету Міністрів України

від 5 березня 2008 р. № 165



Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 165 “Деякі питання стипендіального забезпечення” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 21, ст. 588; 2012 р., № 20, ст. 739) зміни, що додаються.

2. Ця постанова набирає чинності з 1 вересня 2012 року.





Прем’єр-міністр України М. АЗАРОВ





Інд. 70





ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 25 липня 2012 р. № 703

ЗМІНИ,

що вносяться до постанови Кабінету

Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 165





1. Пункт 11 доповнити підпунктом 5 такого змісту:

“5) мінімальну ординарну (звичайну) академічну стипендію у розмірі:

для учнів професійно-технічних навчальних закладів — 275 гривень на місяць;

для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр” — 550 гривень на місяць;

для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр” — 730 гривень на місяць.”.

2. В абзаці першому пункту 12 слова і цифри “Установити з 2012 року” замінити словами і цифрами “Установити з 1 січня 2012 року”.

3. Доповнити постанову пунктом 13 такого змісту:

“13. Установити з 1 вересня 2012 року розмір соціальної стипендії:

для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, — 850 гривень на місяць;

для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, — 1760 гривень на місяць.”.

Як раніше повідомляв 0564 , З 1 вересня в Україні починає діяти ряд нових законів , правил і інших нововведень , про які необхідно знати кожному жителю нашої країни і регіону зокрема .Читайте: Варто знати . 1 вересня зустріне українців низкою нових законів і норм.Зокрема , нагадаємо , в червні було оприлюднено Постанову про скасування індексації стипендій. У результаті його прийняття студенти позбулися своєї індексованої надбавки , що значно знизило розмір виплати стипендій. Звичайно , це викликало скандальну реакцію. Підвищення стипендії з 1 вересня 2013 року в Україні багато хто розцінює як результат реакції на вищевказане Постанова . Міністерство освіти України в свою чергу запевнило у запланована підвищення стипендії після скасування індексації. І це є гострою необхідністю , тому що багато студентів замовляють чорний картриджі для якісних печаток свої наукових робіт . Висока якість продукції та доступна ціна підходять кожному .З 1 вересня базова стипендія буде підвищена наступним чином:- Студенти професійно -технічних навчальних закладів отримуватимуть 275 гривень замість колишніх 200 ;- Студенти училищ , коледжів , технікумів отримуватимуть вже 550 гривень замість 400 ;- Студенти інститутів , університетів стануть отримувати 730 гривень (підвищена стипендія становитиме 790 гривень).Уряд обіцяє , що це підвищення стипендій не останнє . Кабінет Міністрів України в даний час розглядає Законопроект про освіту в черговий редакції . І , згідно з ним , стипендія знову зросте . Її пропонують встановити на рівні прожиткового мінімуму. Тривала доробка Законопроекту все ж ставить під велике питання підвищення стипендії. Хоча депутати не раз заявляли про те , що спірні питання з Законопроекту узгоджені. Прем'єр -міністр України з цього приводу висловив сподівання на прийняття законопроекту Верховною Радою до кінця поточного року.Крім приємних перспектив Проекту Закону , студентів чекає розширення підстав для відрахування : плагіат , порушення статуту ВНЗ та пр. Система освіти також зазнає змін в освітньо- кваліфікаційних рівнях , які хочуть прирівняти до європейських норм